Co jsou účastnické fondy

Prostřednictvím účastnických fondů mohou občané spořit ve III. pilíři důchodového systému.

Každý z fondů se liší svým portfoliem, a tím i mírou rizika a potenciálního výnosu. KB Penzijní společnost spravuje tyto účastnické fondy:

KB akciový účastnický fond

Fond je určen zejména pro účastníky s delším investičním horizontem, kteří požadují vyšší zhodnocení své investice a jsou připraveni pochopit a přijmout rizika spojená s investováním na akciových a dluhopisových trzích. Hodnota investice v tomto typu fondu s vyšším podílem akciové složky v portfoliu může významněji kolísat. Riziko jejího dočasného poklesu je ovšem kompenzováno možností dosažení vyšších výnosů v delším časovém období.

KB vyvážený účastnický fond

Fond je vhodný pro účastníky, jejichž znalost fondového investování je na velmi dobré úrovni. Požadují vyšší zhodnocení investice ve vyváženém poměru akciové a dluhopisové složky portfolia, omezující kolísání jeho hodnoty. Zároveň jsou připraveni pochopit a přijmout rizika spojená s investováním na akciových a dluhopisových trzích.

KB dluhopisový účastnický fond

Fond je vhodný pro účastníky, kteří jsou spíše konzervativní a požadují, aby převážná část portfolia fondu byla investována na trhu dluhopisů. Zároveň jsou ochotni přijmout v malé míře i akciovou složku, která by v dlouhodobém horizontu měla zabezpečit vyšší výnosový potenciál ve srovnání s čistě dluhopisovým fondem. Účastníci jsou připraveni pochopit a přijmout rizika spojená s investováním na akciových a dluhopisových trzích.

KB povinný konzervativní účastnický fond

Fond je vhodný pro investory s velmi malou nebo žádnou zkušeností s fondovým investováním, kteří preferují stabilitu své investice a mají vysokou averzi k investičnímu riziku. Požadují stabilní zhodnocení investice a jsou připraveni pochopit a přijmout rizika spojená s investováním na dluhopisových trzích.

KB peněžní účastnický fond

Fond je vhodný zejména pro investory s minimálně dvouletým investičním horizontem, kteří mají zvýšenou averzi k riziku a kteří požadují, aby převážná část jejich investice byla alokována do nástrojů peněžního trhu, v menší míře pak na trzích dluhopisů. Investor by měl být připraven pochopit a přijmout rizika spojená s investováním na peněžních a dluhopisových trzích. Hodnota investice účastníka může i přes konzervativní charakter fondu klesnout v krátkodobém horizontu pod výchozí úroveň.

Účastníci si mohou vybírat nikoliv jen z investování do jednoho z uvedených účastnických fondů, ale fondy mohou také kombinovat, a to buď sami, nebo v rámci jedné z nabízených investičních strategií životního cyklu. Více informací o investičních strategiích životního cyklu se dozvíte zde.

O spoření na penzi jsem slyšela už na škole. Řekla jsem si, že až začnu vydělávat, založím si ho. Pravidelně teď budu investovat 500 Kč měsíčně. Zaměstnavatel mi slíbil, že po uplynutí zkušební doby mi bude v rámci zaměstnaneckých benefitů také přispívat.

Alena, 23 let, první zaměstnání, bezdětná

Alena už s první výplatou naloží velmi rozumně. Se státními příspěvky 130 Kč měsíčně si od začátku kariéry začne vytvářet rezervu na budoucnost. Budoucí příspěvky zaměstnavatele ještě zajímavě navýší její vlastní investice a do penze bude odcházet s dostatečnou finanční rezervou.