Spoření na penzi je nejvýhodnějším produktem dlouhodobého investování na trhu

Opět se potvrdilo (viz srovnání na přiloženém obrázku, zveřejněném v příloze MF DNES 14. 2. 2017), že při posuzování všech parametrů jednotlivých produktů se pro spoření na penzi na první místo řadí doplňkové penzijní spoření.

  1. Z hlediska výnosnosti nemá v dnešní době spoření v účastnických fondech konkurenta, a to především díky státnímu příspěvku, na který má účastník nárok od měsíčního vlastního vkladu 300 Kč. U vyšších vkladů je další státní podporou daňová úleva. Celková podpora od státu samostatně zhodnocuje vklady účastníků o 17,7 – 30 %.
  2. Z hlediska daňové výnosnosti je penzijní spoření díky novinkám, které vstoupily v platnost od začátku letošního roku, ještě o něco výhodnější než v minulosti. Z ročního základu daně z příjmů je možné odečíst až 24 000 Kč.
  3. Daní se týká také další výhoda spoření na penzi – na rozdíl od stavebního spoření, kde se výnosy zdaňují ročně, penzijní společnosti výnosy zdaňují až v okamžiku výplaty dávky. V případě, že se účastník rozhodne pro čerpání penze starobní na určenou dobu 10 a více let, výnosy se mu nedaní.
  4. Příspěvky zaměstnavatele, výhoda, kterou může na našem trhu nabídnout pouze spoření na penzi a životní pojištění, opět významně zhodnocuje vklady účastníků. Až do výše 50 000 Kč na 1 zaměstnance za rok (v součtu s životním pojištěním) nepodléhá odvodům zdravotního a sociálního pojištění, úspora pro zaměstnance oproti přímému zvýšení mzdy činí 11  %.
  5. Spoření na penzi je státem regulováno. Penzijní společnosti mají ze zákona přesně určená pravidla pro investování prostředků svých účastníků. Tím se tento produkt stává pro klienta zároveň nejbezpečnějším produktem dlouhodobých investic na trhu.
  6. Regulace státu ovlivňuje i poplatky, které si penzijní společnosti účtují za zhodnocení a správu majetku účastníků.  Jsou významně nižší než poplatky konkurenčních produktů.  KB PS si za obhospodařování majetku účtuje 0,4 – 1 %, za zhodnocení 10 – 15 %.

Ještě váháte, jestli se vám vyplatí začít si spořit na penzi? V naší online kalkulačce ZDE si můžete udělat reálnou představu, jakou částku do penze našetříte v závislosti na vašich možnostech. Rádi vám poradí specialisti na naší klientské lince 955 525 999.

Obr.: Srovnání finální částky investování v účastnických fondech doplňkového penzijního spoření, ve stavebním spoření a v podílových fondech – zdroj: Příloha MF Dnes, 14. 2. 2017