Jak nepřijít o státní podporu? Stačí dodržet několik zásad
V doplňkovém penzijním spoření dostáváte státní podporu automaticky a její výše se odvíjí od výše vaší úložky. Aby se podpora na každý měsíc vždy připsala, nesmí být porušena jednoduchá pravidla.
Objeveno na webu Asociace penzijních společnostní
1) Důležité je neposílat úložku na poslední chvíli.
Ať už své penzijní společnosti posíláte peníze převodem, složenkou, nebo je nosíte hotově, měly by na její účet dorazit nejlépe dva dny před koncem měsíce. „Abyste měli nárok na státní příspěvek, musí být ten samý měsíc peníze připsány na účet penzijní společnosti,“ vysvětluje Aleš Poklop, prezident Asociace penzijních společností ČR. Přestože vaše penzijní společnost žádá ministerstvo o zaslání státních příspěvků čtvrtletně, nespoléhejte na to, že můžete peníze odeslat se zpětnou platností.
2) V případě, že si chcete neplánovaně uložit na penzi více peněz, každou takovou mimořádnou platbu určitě penzijní společnosti nahlaste – písemně oznamte.
Penzijní společnost totiž nemusí rozeznat, zda zvyšujete pravidelnou měsíční úložku, chcete získat daňové zvýhodnění, nebo si prostě chcete jen na stáří přilepšit. Peníze je také možné poslat jednorázově za celý rok předem. V takovém případě se ve smlouvě ujistěte, zda jste si takovéto platby dohodli. „Při každé platbě, která neodpovídá smlouvě, kontaktujte svou penzijní společnost a sdělte jí, jak má s penězi naložit,“ objasňuje A. Poklop.
3) Řekněte si o peníze svému zaměstnavateli.
Přidat vám na penzi je pro něj totiž o mnoho výhodnější než vám zvýšit plat. Nemusí z této částky platit státu žádné odvody.
4) A na závěr jedno ujištění: když na poslání úložky ve vaší peněžence zkrátka nezbylo, nic se neděje, dluh nevzniká a rozhodně na vás za to nikdo nepošle exekutora. Akorát jste si za daný měsíc nepřispěli a pochopitelně tak přišli o státní podporu 90 až 230 Kč/měs. A to je škoda.