Co zvolit – když dostanete na výběr z benefitů - příspěvek zaměstnavatele na spoření na penzi nebo na životní pojištění?

V poslední době se jedná o dva nejoblíbenější benefity. Někde je nabízejí zaměstnancům oba vedle sebe, jinde dávají na výběr. Co v takovém případě zvolit?

Záleží na tom, co od nich očekáváte. Pokud chcete zvýšit svůj budoucí rozpočet v důchodu, vyberte si už podle názvu spoření na penzi. Jestli se chcete pojistit pro případ úmrtí nebo závažného onemocnění, založte si životní pojištění.
Jestli chcete spekulovat a porovnávat, co je pro vás finančně výhodnější, pak je to příspěvek na vaše „penzijko“, vaše vlastní vklady se tam zhodnotí víc i dalšími benefity od státu.

Penzijní spoření
Zaměstnavatel může vaše vlastní vklady podpořit částkou až 50 tisíc korun ročně. Podporu nabízí i stát - od minimální měsíční částky 300 Kč získáte nárok na státní příspěvek až 2 760 Kč ročně a od částky vyšší než 1 000 Kč si své úložky můžete odečíst od základu daně až do výše 24 tisíc Kč. Celkem tak můžete získat navíc dalších až 6 360 Kč za rok. Pokud váš zaměstnavatel tento benefit zruší, neznamená to pro vás žádné povinnosti – vy si dál na penzi spoříte podle vlastních možností.

Životní pojištění
Tento produkt je primárně nastaven tak, aby vám v případě nepříznivé situace jako je smrt, invalidita, závažná onemocnění apod. pomohl s finanční zátěží. Daňové zvýhodnění se týká pouze plateb na pojištění pro případ smrti a plateb na tzv. investiční částku. Pokud zaměstnavatel svůj příspěvek zruší, platební povinnost přechází automaticky na vás. Za účelem spoření a investic se vám životní pojištění nevyplatí, ani kdyby celou smlouvu platil pouze váš zaměstnavatel.

Na internetu naleznete řadu srovnávačů, které potvrzují uvedené hodnocení.