Často hledané
7. 11. 2023

Využijte daňové zvýhodnění penzijního spoření na maximum a ušetřete

Penzijní spoření má řadu výhod, mezi které patří podpora státu, příp. i zaměstnavatele, a v neposlední řadě také daňové zvýhodnění. Pro získání nároku na daňový odpočet si účastníci spoření musí odkládat více než tisíc korun měsíčně. Maximální úsporu na dani pak získají, když bude měsíční příspěvek činit tři tisíce korun.

„I přesto, že jste si během roku spořili méně, stále můžete vložit na svůj účet penzijního spoření jednorázový vklad. O jeho optimální výši v KB Penzijní společnosti klienty pravidelně informujeme,“ uvádí Jana Petrovská, členka představenstva KB Penzijní společnosti.


Účastníci penzijního spoření si při pravidelné měsíční úložce tři tisíce korun mohou od základu daně odečíst 24 000 Kč a dosáhnout tak nejvyšší možné daňové úspory ve výši 3 600 Kč. Spolu se státními příspěvky tak penzijní spoření vynese až 6 360 Kč ročně, a navíc ještě zhodnocení finančních prostředků dle vybrané investiční strategie.


A jakou úsporu na daních lze získat?

Uveďme tři příklady. Při měsíčním vkladu 1100 Kč jde o daňové zvýhodnění ve výši 1200 Kč a roční slevu na dani z příjmu ve výši 180 Kč. Při měsíčním vkladu 2 000 Kč dosahuje daňové zvýhodnění 12 000 Kč a roční sleva na dani 1 800 Kč. A při měsíčním vkladu 3 000 Kč či více činí zvýhodnění 24 000 Kč a sleva 3 600 Kč.

Nespornou výhodou penzijního spoření jsou také příspěvky zaměstnavatelů, poskytované jako zaměstnanecký benefit. Jen pozor, tyto příspěvky nelze započíst do vlastního snížení daňového základu a neovlivňují ani nárok na státní příspěvek.


„V příštím roce stát plánuje v penzijním spoření několik zásadních změn. Jedna z nich se týká i daňového zvýhodnění. Nově bude možné odečíst si od základu daně platby v celkové výši až 48 000 Kč na některý z daňově podporovaných produktů. Cílem je motivovat účastníky k vyšším příspěvkům, a tím k dosažení dostatečných úspor na stáří,“ říká Jana Petrovská.


Klienti KB Penzijní společnosti mohou pro daňové zvýhodnění využít dokonce i bonus ve výši jednoho procenta z plateb vybranou kreditní kartou Komerční banky. I zde platí, že daňové zvýhodnění lze uplatnit, pokud je celkový součet příspěvků a bonusu z kreditní karty v daném měsíci vyšší než tisíc korun. Více na webu.


Dobrá rada 
Nic není ztraceno, ani když jste si během roku spořili méně než tisíc korun měsíčně. Maximální-ho daňového zvýhodnění můžete dosáhnout i tak, pokud v listopadu nebo prosinci vložíte na účet jednorázově 25 000 korun. I v tomto případě bude sleva na dani činit 3 600 korun. 


Vyšlo v Deníku 6. listopadu 2023

Článek si můžete přečíst zde.


Vaše KB Penzijní společnost, a.s.

Související články

Zobrazit všechny aktuality